Abstraktní fotografie kutnohorského rodáka Miroslava Perného

Archiv Miroslava Perného skrývá několik tisícovek fotografií. Z velkého množství vybral pro výstavu třicet pět motivů, které pocházejí především z posledních pěti let. Výstava bude zahájena v pátek 1. dubna v 17 hodin v Tylově domě.

„Fotit jsem začal, když mi bylo asi 10 let. Můj dědeček byl kutnohorský knihtiskař a od něj jsem dostal fotoaparát Kodak. Fotografie mě oslovila a provází mě celým mým životem,“ říká Miroslav Perný.

Před revolucí zachycoval fotografie analogovými fotoaparáty a fotografie si také sám vyvolával. Později začal používat fotoaparát digitální. „Techniku člověk musí ovládat. Když například chcete něco zachytit, máte nějaký jasný záměr, tak musíte vědět, jak to udělat. Mě ale vždy bavilo objevovat ještě něco víc. Objevování, experiment, vizuální hra. To je to, co mě na fotografii baví,“ říká Perný.

Fotografii se Perný věnuje již několik desetiletí. Útlumy v určitých obdobích způsobené aktuálním děním v pracovním či osobním životě střídají tematické explorace. Období bohatých struktur a světelných efektů střídá strohost technických detailů. Inspirace přírodou střídá téma architektury a kompozice s urbex atmosférou. Na některých fotografiích se pozorovatel může setkat například s abstraktním zachycením poměrně frekventovaných míst ve městě.

„Fotografie vznikají většinou zachycením detailu a použitím dalších technik jako je například vícenásobná expozice,“ dodává Perný. „Následně ještě projdou finální úpravou v počítači, ale to jsou již téměř kosmetické zásahy.“

Fotografie formátu 30x30 cm budou vystaveny v Tylově domě od 1. dubna do 10. července 2022.

Vernisáž proběhne v pátek 1. dubna od 17 hodin. Úvodní slovo: Mgr. Aleš Rezler, hrou na kytaru doprovodí: Jiří Červín. Kurátorkou výstavy Miroslav Perný – Fotografie je Mgr. Jana Kolečková Veselá.

Otevírací doba Tylova domu: vždy od středy do neděle od 10 do 16 hodin. Výstava fotografií je prodejní. Ty je možné zakoupit po dohodě s autorem.

*****

Miroslav Perný

Narodil se v roce 1950 v Kutné Hoře, vystudoval kutnohorské gymnázium, později obor analytické chemie na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. Ve svém pracovním životě se věnoval profesi spojené s vystudovaným oborem, zároveň však absolvoval několik fotografických kurzů a třístupňové vzdělání pro fotografy amatéry pod vedením legendárního profesora Jána Šmoka. Fotografii se věnuje od svého mládí, zúčastnil se mnoha fotografických výstav a soutěží. Je členem několika fotoklubů.