Africké odpoledne na Hrádku

Úterní odpoledne 15. července 2014 se kutnohorský Hrádek na pár hodin proměnil v malou Afriku. V rámci letní výstavy Moderní zimbabwské umění, která představuje kamenné (hadcové) sochy a obrazy současných tvůrců z umělecké komunity Tengenenge v Zimbabwe, k nám zavítala taneční a pěvecká skupina IYASA a jako speciální host sochařka Maudy Muhoni.

Program začal dvě hodiny po poledni krátkým hudebním vystoupením skupiny IYASA, které mělo nalákat návštěvníky ke komentované prohlídce samotné výstavy. Galerií soch všechny zájemce provedl Ing. Ondřej Homolka z Ateliéru Africké sochy (www.africkesochy.cz). O obrazech a jejich tvůrcích promluvila PhDr. Marie Imbrová, bývalá česká diplomatka, afrikanistka a sběratelka afrického umění, která mj. dlouhodobě podporuje komunitu Tengenenge (www.tengenenge.cz). Zájemci se pochopitelně mohli ptát i samotné sochařky Maudy Muhoni, pro kterou jsme připravili kus kutnohorského hadce, aby mohla během svého pobytu ukázat i něco ze svého umění. Asi nelze opomenout její připomínku, že zdejší hadec je o dosti tvrdší než ten jejich africký, takže si u nás bohužel ztupila jeden ze svých nástrojů.

Největší zájem byl ale pochopitelně o obě vystoupení skupiny IYASA, které v parčíku před Hrádkem shlédlo více jak 60, resp. 80 návštěvníků. Druhé vystoupení mělo sice menší zpoždění, neboť hudebníci neodolali stříbrnému volání muzejního dolu, ale o to bylo nakonec živější. Prostě africké bubny, úžasné taneční (mnohdy až sportovní) výkony a nezaměnitelný zpěv si našly své diváky i v našem středověkém městě.

Kdo to v muzeu nestihl a zajímala by ho práce sochařky Maudy Muhoni nebo vystoupení skupiny IYASA, může do konce prázdnin navštívit ZOO Dvůr Králové (www.zoodvurkralove.cz).

Výstava Moderní zimbabwské umění potrvá v Českém muzeu stříbra na Hrádku až do konce prázdnin, přičemž většinu vystavených exponátů je možné si zakoupit a po skončení výstavy odvézt.