Textil a oděvy

Podsbírka TEXTIL a ODĚVY je tvořena od konce 19. století, a to sběry pro Národopisnou výstavu českoslovanskou. Depozitář muzea ukrývá téměř 1300 položek. Oděvy městské, lidové i církevní, oděvní doplňky (obuv, kabelky, klobouky, čepce, hole, slunečníky), bytový textil (povlečení, záclony, ubrusy, dečky), ale také pouhé vzorky textilií, krajek a výšivek. Součástí podsbírky jsou i cechovní a spolkové praporce.

Nejstarším předmětem je kazule zdobená výšivkou z let 1498 - 1499. Jsou na ní vyšity scény z Mariina života a Kristova dětství. Kazuli daroval královské kapli ve Vlašském dvoře mincmistr Jan Horstofar s manželkou Markétou Nützelovou, původem z Norimberka. Výšivka byla vystřižena z původní kazule a v období baroka přišita na nový podklad a zlatě orámována. Období renesance není v podsbírce zastoupeno.

Z barokních sbírek je nejcennější opět kazule, a to z poloviny 17. stol. Je z růžového taftu a pochází z kostela sv. Jakuba v Kutné Hoře. Je zdobena aplikacemi různobarevným hedvábím podloženým pergamenem, dracounovými šňůrkami a flitry. Ze 17. století je zachováno dalších 16 předmětů (kazule, další církevní textilie a vzorky látek). Více předmětů je zachováno z 18. století, a to přibližně 50. Mezi nimi kromě církevních textilií i šněrovačky, pánské vesty, dámské střevíčky a vějíře.

Z 19. století se dochovala téměř stovka předmětů, mezi jiným i devatery dámské šaty. Nejvzácnější jsou šaty empírového střihu se spodním živůtkem ušité z bílého batistu s pestře vyšívanými maceškami datované kolem roku 1810.

Převážná část sbírek byla zhotovena v minulém století.