Programy pro MŠ

  • Délka trvání programů: 45–60 minut
  • Cena: 30 Kč/žák (pedagogický doprovod zdarma)
  • V rámci programů jsou rozvíjeny všechny klíčové kompetence a vzdělávací oblasti předškolního vzdělávání.

Okno do Egypta

Místo: Hrádek (výstava Ve stínu pyramidy)

Egypt, starověká civilizace zrozená na řece Nil, je obestřen řadou tajemství. Kde se vzaly monumentální pyramidy? Jak asi vypadaly mumie během života? Na všechny otázky neexistuje jednoznačná odpověď, přesto o nich společně zapřemýšlíme. Součástí programu je také tvořivá dílna, během které si každý vyrobí svou vlastní egyptskou ozdobu.

Havířský test

Místo: Hrádek (část okruhu Cesta stříbra bez návštěvy středověkého dolu), možno konat také přímo ve školce

Co se těžilo v Kutné Hoře a proč? Kdo to byl havíř? A jak to asi vypadá pod Kutnou Horou? Na tyto a další otázky si odpovíme během zábavně-naučného programu Havířský test. Nebudeme si však jen povídat, ale především si vše vyzkoušíme v praxi!

Dny v pravěku

Místo: Hrádek (mázhaus – část okruhu Města stříbra), možno konat také přímo ve školce

Jak žili lidé před mnoha tisíci lety? Co jedli, jaká zvířata chovali či v čem vařili? To vše se dozvíte při návštěvě programu Dny v pravěku. Sami si budete moci osahat a vyzkoušet řadu nástrojů, které pravěcí lidé používali. Na závěr si vyrobíte a ozdobíte vlastní nádobku.

Program byl vytvořen za podpory Ministerstva kultury ČR.

Středověká řemesla v Kutné Hora

Místo: Kamenný dům (Královské horní město Kutná Hora)

Kdo umí vyrobit boty, kdo peče nejlepší housky a co se skrývá v tajemné truhle? Program středověká řemesla v Kutné Hoře Vás seznámí s nejběžnějšími řemesly, která se provozovala nejen v našem městě. Popovídáme si o tom, v čem je řemeslná práce nenahraditelná a zároveň si prohlédneme jeden z nejkrásnějších gotických měšťanských domů u nás.

Kámen? ZDE!

Místo: Kamenný dům (Lapidárium)

Kámen, cihla, plast., … V tomto programu se podíváme na zoubek tomu, jak vznikají stavby a umělecká díla. Podíváme se také na nejvýznamnější budovy ve městě. V případě zájmu můžeme program doplnit o procházku městem (+ cca 60 minut).

Varhany na strany

Místo: Kamenný dům (výstava Kutnohorská varhanářská škola) + kostel sv. Jakuba

Slyšeli jste někdy opravdové varhany? A napadlo Vás, že byste si na ně dokonce mohli zkusit sami zahrát? Povídání o tomto úžasném hudebním nástroji včetně praktické části nás čeká při programu Varhany na strany.

Pořádáno ve spolupráci s Římskokatolickou farností – arciděkanstvím Kutná Hora. Program začíná v Kamenném domě, součástí je i návštěva kostela sv. Jakuba, kde proběhne ukázka hry na varhany, program tedy včetně přesunu bude trvat zhruba 75 minut. Cena tohoto programu je 40 Kč.