Aktuality a tiskové zprávy

Návštěvnost v listopadu 2021

Návštěvnost expozičních okruhů a výstav Českého muzea stříbra v listopadu 2021:

Hrádek2 911
Kamenný dům393

Návštěvnost v říjnu 2021

Návštěvnost expozičních okruhů a výstav Českého muzea stříbra v říjnu 2021:

Hrádek8 795
Kamenný dům1 635
Tylův dům699

ZŠ TGM Kutná Hora na Havířském testu

Dne 25. října připravilo České muzeum stříbra pro žáky 4. tříd školní družiny ZŠ TGM Kutná Hora Havířský test, ve kterém si děti vyzkoušely v upravené verzi práci středověkého havíře. Zpráva na webu školy.

Edukační program k výstavě Václav II.

Dne 13.10.2021 se žáci 4. třídy ZŠ TGM Kutná Hora zúčastnili edukačního programu k výstavě Václav II. – 750. výročí narození.

Projektový den pro studenty Střední odborné školy

České muzeum stříbra připravilo ve dnech 11. a 13. října 2021 projektový den pro studenty Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Kutná Hora na téma: „Těžba a zpracování stříbra v Kutné Hoře“.

Návštěvnost v září 2021

Návštěvnost expozičních okruhů a výstav Českého muzea stříbra v září 2021:

Hrádek10 141
Kamenný dům2 507
Tylův dům468

Přednáška Cechy v Kutné Hoře – pekaři a ševci

Dne 5. října 2021 proběhla v Městské knihovně v Kutné Hoře přednáška s tématem "Cechy v Kutné Hoře – pekaři a ševci", kterou ve spolupráci s Městskou knihovnou pro účastníky University volného času připravila Mgr. Kateřina Vavrušková.

Burza knih

V rámci Dne Středočeského kraje uspořádá České muzeum stříbra v Kutné Hoře na Hrádku dne 28. 10. 2021 veřejnou burzu knih a sběratelských artefaktů. Předem přihlášení zájemci si do vyčleněných prostor přinesou vlastní předměty k prodeji, které si ocení a budou je po celý den sami prodávat. Účastníci neplatí žádný poplatek.

Pokud máte zájem o prodej svých knih, obraťte se na knihovnici muzea Evu Entlerovou, e-mail: info@cms-kh.cz, tel. 327 51 21 59, linka 25.

Přihlášky si můžete vyzvednout také osobně v knihovně muzea, a to v pondělí a úterý od 9.00 – 16.00 hod. V ostatní dny je možné získat přihlašovací formulář v informačním centru muzea, které sídlí vedle budovy Hrádku v čp. 33.

Zájemci se mohou hlásit do 22. 10. 2021. Kapacita míst je omezena!

Kutnohorská radnice

Jen málokterý Kutnohořan, o turistech nemluvě, ví, že na hlavním kutnohorském náměstí, kdysi zvaném Panské, stávala městská radnice. Ta byla dokonce, jak už to tak u Kutné Hory bývá, druhou největší radniční budovou Českého království hned po radnici Staroměstské. Radnice vznikla spojením a přestavbou několika měšťanských domů na sklonku 15. století. Poprvé v ní městská rada zasedala v roce 1499, naposledy v létě roku 1770. V srpnu toho roku zachvátil totiž radnici a přilehlou část města rozsáhlý požár. Ještě několik let tehdejší městští radní zvažovali, že radnici obnoví, ale nakonec nechali její ohořelé zdi strhnout a místo upravit na dnešní náměstí.

A právě tuto pozdně gotickou radnici připomíná na Palackého náměstí nově instalovaný informační panel, který vznikl ve spolupráci Města Kutná Hora – oddělení cestovního ruchu a vnějších vztahů s Českým muzeem stříbra. Vyobrazení radnice, včetně popisu jednotlivých místností, vychází z dochovaných plánů a kreseb, které jsou uloženy ve sbírce muzea. Čtenář tak získá nejen představu o velikosti radnice, ale i o jejím detailním vnitřním uspořádání.

Podrobněji je nejen této, ale i všem ostatním kutnohorským radnicím věnován článek ve čtvrtém čísle stále ještě nového muzejního časopisu Věstníku z Hrádku, který je fyzicky již sice rozebrán, ale který si můžete stáhnout zde.

Doprovodný program k výstavě Za kutnohorskými výtečníky II

Ve čtvrtek 30. září 2021 se žáci dvou devátých tříd Základní školy T. G. Masaryka v Kutné Hoře zúčastnili doprovodného programu k výstavě Za kutnohorskými výtečníky II, která probíhá v Tylově domě. Nejprve si od spoluautorky výstavy Evy Entlerové vyslechli výklad o působení Karla Havlíčka v Kutné Hoře a poté se jim věnovala lektorka muzea Kateřina Vavrušková s informacemi o Janu Erazimu Vocelovi. Na závěr si vyplnili pracovní listy a odnesli si tématické knižní záložky.

Stránky