Aktuality a tiskové zprávy

Po stopách starých mlýnů

Jste z okolí Kutné Hory, znáte to tu jako své boty a chcete si výlet trochu zpestřit? Nebo jste tu naopak poprvé a chcete inspiraci na procházku mimo centrum? Připravili jsme pro Vás novou výletní hru „Po stopách starých mlýnů“, která Vás vyvede za hranice města a provede Vás jednou z nejkrásnějších tras v okolí. Na 6 km Vás čeká celkem 9 stanovišť s pestrými úkoly, na kterých využijete svou bystrost, šikovné ruce, dobrou paměť či kreativitu, splnění všech úkolů vede k nalezení pokladu. Většina úkolů je vhodná pro děti starší 8 let, s některými si však poradí i mladší děti a možná, že některé přivedou k zamyšlení či pobavení také dospělou část výpravy. V případě, že chcete trasu jít jako okruh zpátky do Kutné Hory, počítejte s celkovou délkou 9 km, není však nutné všechny úkoly absolvovat v jeden den, je ale vhodné dodržet jejich pořadí. Zaujala Vás hra? V parčíku před Hrádkem po chvilce pátrání (leták napoví) naleznete úvodní krabičku s mapou a dalšími informacemi a pak už se můžete vydat rovnou na cestu. Dobře se bavte! Pokud si nejste s čímkoli jistí, obraťte se na muzejní edukátorku M.-A. Kociánovou (kocianova@cms-kh.cz nebo 607 026 625).

Výběrové řízení na pozici pracovník marketingu a produkční kulturních akcí

České muzeum stříbra vyhlašuje výběrové řízení na pozici:

Pracovník marketingu a produkční kulturních akcí

Náplň práce:

 • Prezentace muzea směrem k veřejnosti
 • Tvorba inzerce, PR článků a tiskových zpráv
 • Spolupráce s kulturními institucemi ve městě i v širokém okolí
 • Správa sociálních sítí – facebook, instagram, popř. dalších (psaní a tvorba příspěvku), fotografování, tvorba reels atp.
 • Komunikace s médii, tiskem, informačními centry, rozhlasem, TV atp.
 • Fotodokumentace akcí ČMS
 • Podílení se na organizaci akcí pro veřejnost
 • Zajišťování vizuální prezentace organizace
 • Vyhledávání nových příležitostí v oblasti propagace

Požadavky:

 • Středoškolské nebo vysokoškolské vzdělání v oblasti marketingové komunikace a PR nebo v příbuzném oboru
 • Znalost práce na PC (MS Word, Excel)
 • Výborné komunikační a prezentační dovednosti
 • Perfektní znalost českého jazyka, výborný písemný projev
 • Flexibilita, zodpovědnost, samostatnost, pečlivost, práce v týmu
 • Orientace v oblasti kultury
 • Orientace v tištěných a online médiích
 • Trestní bezúhonnost
 • Znalost alespoň jednoho cizího jazyka na komunikační úrovni (aj, nj)

Výhodou:

 • Praxe v oboru
 • Znalost grafických programů
 • Řidičský průkaz sk. B

Nabízíme:

 • Pracovní poměr v rozsahu 1,0 úvazku, popř. menší
 • Zařazení do 9 platové třídy dle katalogu prací ve veřejných službách a správě; osobní příplatek až do výše 50% platu
 • Místo výkonu práce: Kutná Hora
 • 5 týdnů dovolené
 • Stravenky Sodexo
 • Pracovní poměr na dobu určitou (zástup za rodičovskou dovolenou)
 • Zahájení pracovního poměru: květen 2023 (podle možností uchazeče i dříve)

Přihláška musí obsahovat:

 • kontaktní údaje (adresa, email, telefon)
 • strukturovaný životopis
 • platný výpis z rejstříku trestů
 • návrh Marketingového plánu Českého muzea stříbra na rok 2023
 • motivační dopis
 • kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání

Přihlášky včetně požadovaných příloh zasílejte v písemné podobě do 28. 3. 2023 na adresu:
České muzeum stříbra p. o., Barborská 28, Kutná Hora 284 01

V případě dotazů kontaktujte paní Danu Veselou (email: vesela@cms-kh.cz, tel.: 603 707 355).

Pátrací hra - Vyznáš se v Kutné Hoře?

Muzeum je nyní sice zavřené, my ale neleníme. Tak pojďte nelenit s námi a ověřte, zda se v Kutné Hoře opravdu dobře vyznáte. Každý čtvrtek ve 14:00 zveřejníme na našem Facebooku fotografii jednoho zajímavého místa ve městě, Vaším úkolem bude zjistit, kde se místo nachází, dojít tam a také se tam vyfotit. Je nutné, abyste na fotce byli vidět, stačí však např. ruka či postava zezadu. Fotky zasílejte na e-mail kocianova@cms-kh.cz vždy do středy následující po zveřejnění úkolu. Začínáme již ve čtvrtek 2. února, hra bude trvat do konce března. Ti, kteří zvládnou objevit alespoň 5 míst, budou na závěr oceněni, jeden z těchto úspěšných účastníků bude vylosován a získá volnou vstupenku do muzea. Průběžně budeme zveřejňovat také správná řešení. Účast ve hře není omezena věkem.

Vyhlášení výsledků soutěže O nejkrásnější adventní věnec

V lednu proběhlo vyhlášení soutěže O nejkrásnější adventní věnec, své ceny si vyzvedly vítězné třídy z obou kategorií – třída Houbiček z MŠ Pastelka Malešov a 4. třída ZŠ Suchdol. Obě tyto třídy obdržely věcné ceny, a především poukaz na edukační program Českého muzea stříbra dle vlastního výběru pro celou třídu.

Soutěž O nejkrásnější adventní věnec

Souběžně s výstavou Tvořivé Vánoce probíhala v muzeu soutěž O nejkrásnější adventní věnec. Soutěžní věnce dodaly děti z MŠ Pastelka v Malešově, MŠ Benešova 7, ZŠ Červené Pečky, ZŠ T. G. Masaryka Kutná Hora, ZŠ Suchdol a ZŠ Jana Palacha Kutná Hora. Návštěvníci výstavy poté hlasovali, který z věnců je podle nich ten nejkrásnější. Odevzdáno bylo celkem 356 platných hlasů, kategorii mladších dětí (MŠ a 1. třída ZŠ) ovládl patrový věnec třídy „Houbiček“ z MŠ Pastelka Malešov se 130 hlasy. V kategorii starších dětí (2.-5. třídy ZŠ) zvítězil se 162 hlasy velmi originální věnec 4. třídy ZŠ Suchdol, který má sloužit zároveň jako krmítko pro ptáčky, bude tak přesunut na muzejní zahradu, aby mohl plnit svůj účel. Obě vítězné třídy čeká jako odměna edukační program dle vlastního výběru a drobné odměny pro všechny děti.

Návštěvnost v lednu 2023

Návštěvnost expozičních okruhů a výstav Českého muzea stříbra v lednu 2023. Přístupná byla pouze vánoční výstava „Tvořivé Vánoce“, a to do neděle 8. 1. 2023.

Hrádek63

Vzpomínka na PhDr. Zdeňku Kubíkovou

V neděli 8. ledna 2023 zemřela naše dlouholetá kolegyně a kamarádka PhDr. Zdeňka Kubíková. Celý její profesní život – více jak 40 let – byl spjat s kutnohorským muzeem, ve kterém působila na pozici etnografky, kurátorky řady podsbírek a vedoucí odborného oddělení. Zdeňka Kubíková se narodila 24. února 1956 v Nových Dvorech. Do muzea nastoupila na začátku března 1976 po absolvování kolínského gymnázia jako dokumentátorka. Jednou z jejích prvních prací bylo zpracování mimořádně rozsáhlého fondu muzejní fotodokumentace. V září roku 1978 nastoupila do prvního ročníku dálkového studia národopisu na Karlově univerzitě v Praze, které v roce 1983 (14. října) zdárně absolvovala. Ve studiu však pokračovala i nadále a 25. února 1985 jí byl udělen titul doktorky filosofických studií.

Jako první sbírkový fond jí byla pochopitelně svěřena sbírka etnografická. Postupem času převzala další fondy – kramářské tisky, tiskařské štočky, textil a oděvy nebo třeba nábytek. K 1. červnu 1986 byla tehdejším ředitelem muzea Pavlem Strbíkem jmenována vedoucí odborného oddělení muzea. V hektických letech po roce 1989 byla sice nejprve odvolána z funkce vedoucí oddělení, ale z důvodu odchodu většiny odborných pracovníků muzea byla nucena převzít prakticky všechny sbírky (výtvarné umění, umělecké řemeslo, archeologické nálezy, militária, rukopisy a staré tisky, ...).

Dr. Kubíková zažila i centralizaci malých muzeí pod tehdejší Okresní muzeum – zejména muzeum v Uhlířských Janovicích a Vlastějovicích nebo záchranu sbírek ze zámku v Ratajích nad Sázavou, které byly zasypány sutí ze zřícených stropů. S řadou nových sbírek šlo ruku v ruce i stěhování. Část sbírek byla uložena na půdách Hrádku (geologie) nebo Kamenného domu (archeologie), ale ostatní předměty byly uloženy především na zámku v Tupadlech a v Uhlířských Janovicích. Odsud se jich část přestěhovala na půdu Hrádku a po roce 1990 se musely oba mimokutnohorské depozitáře sestěhovat do sálů nad hostincem v Nových Dvorech. A konečně po získání nových depozitárních prostor v Sedlci znovu organizovala stěhování všech sbírek. Stejný osud potkal i muzejní knihovnu, kterou Eva Matějková umístila v 60. letech do věže Hrádku. Nejprve byla převezena do bývalé školy v Miskovicích, pak do Tylova domu, následně do kulturního domu ve Chvaleticích, odtud do depozitáře v prostorách bývalé továrny Lidka v Kutné Hoře.

Jak léta postupovala, pracovníci muzea kolem Z. Kubíkové se střídali nebo častěji jen odcházeli, aniž by je nahradili noví. Když už koncem 90. let zaučila nové kolegy, tak ti po dvou – třech letech zase odešli jinam. Naštěstí ale Zdeňka Kubíková a její péče o sbírky zůstávala. A přes absenci kolegů se během všech těch let nejen starala o svěřené sbírky, ale připravovala každoročně několik výstav a podílela se i na přípravě stálých expozic. Mezi její asi nejčastěji vzpomínanou výstavu patřily v roce 2000 „Stříbrné šperky Těšínska“ nebo o rok později souborná výstava díla Antonína Pucherny. Naopak tak trochu nerada dělala výstavy obrazů a grafik zobrazujících Kutnou Horu, které, jak nám vždy říkala, „jsme dělali nedávno“ nebo „to už bylo stokrát“. K těmto vždy divácky mimořádně úspěšným výstavám jsme ji museli vždy tak trochu přemlouvat.

Pokud někdo z nás něco nevěděl, něco nemohl dohledat nebo si prostě jen nemohl vzpomenout na cokoliv, co se týkalo muzejní sbírky, stačilo se stavit u naší „šéfové“ a zeptat se. Obvykle jsme dostali zcela uspokojivou odpověď i s odkazem na další sbírky nebo písemnosti daného problému se týkající. Stejně tak to bylo i u dějin samotného muzea – prostě pamětnice jak má být. Koncem dubna 2019 sice odešla na zasloužený odpočinek, ale i tak jsme mohli kdykoliv zaťukat na okno nad Kamenným domem a vždy se nám dostalo milého přijetí a žádaných informací. Těchto rad se nám teď už bohužel nedostane.

Zdeni, děkujeme!

Adventní dílny

Téměř celý prosinec se v Českém muzeu stříbra nesl ve znamení adventních dílen. Skupiny dětí a jejich vyučujících se střídaly jedna za druhou, třídy nejdříve navštívily výstavu Tvořivé Vánoce a dozvěděly se něco o adventu, postavách a zvycích s ním spojených. Následoval vrchol programu, tvořivá dílna, kde skupiny tvořily dekorace z korálků, bavlny či papíru, které si děti následně odnesly domů. Celkem nás ve 40 skupinách navštívilo 677 dětí nejen z Kutné Hory a okolí, ale také z Čáslavi, Kolína či dokonce z Prahy.

Návštěvnost v prosinci 2022

Návštěvnost expozičních okruhů a výstav Českého muzea stříbra v prosinci 2022:

Hrádek2 067

PF 2023

V novém roce spoustu šťastných dní přejí zaměstnanci Českého muzea stříbra.

Stránky