Aktuality a tiskové zprávy

Dny evropského kulturního dědictví

Dny evropského kulturního dědictví 2023 jsou za námi. Program byl vskutku nabitý, krom tradičních komentovaných prohlídek a víkendového sníženého vstupného nechyběl bohatý doprovodný program. Uskutečnila se ukázka řemesel (děkujeme SUPŠ a VOŠ Turnov) či promítání filmu Až zařve lev (děkujeme za spolupráci VOŠ, SPŠ a JŠ Kutná Hora) s následnou besedou s režisérem Janem E. Svatošem. Pomyslným vrcholem programu byl 4. kutnohorský kulatý stůl pořádaný ve spolupráci se SOA v Praze – SOKA Kutná Hora. Téma sedleckého kláštera ve středověku bylo vystiženo v 5 přednáškách, krátké shrnující video jste již mohli vidět na našich sociálních sítích. Nechyběla ani exkurze do samotné sedlecké katedrály.

Nestihli jste program EHD? Nezoufejte, další akce nás čekají již v říjnu a zatím můžete alespoň okusit atmosféru ve fotogalerii.

Návštěvnost v srpnu 2023

Návštěvnost expozičních okruhů a výstav Českého muzea stříbra v srpnu 2023.

Hrádek21 368
Kamenný dům2 164

Rozloučení s prázdninami

Na konci prázdnin jsme byli součástí dvou tematických akcí. V neděli 27. 8. jsme v rámci Kutnohorského PARKování v Breüerových sadech spolu s dalšími místními kulturními institucemi prezentovali kutnohorské pověsti. A ve čtvrtek 31. 8. jsme sami uspořádali Rozloučení s prázdninami před Hrádkem. Děti na stanovištních plnily různorodé úkoly a prošly různými historickými obdobími, vyzkoušely tak lov mamuta, výrobu rytířského erbu nebo soupeřily ve hrách, kterými se bavili už jejich prarodiče.

Za fotografie z PARKování děkujeme Monice Pravdové.

Kutnohorské léto v ČMS

I v letošním roce se České muzeum stříbra zapojilo do kulturního festivalu Kutnohorského léto. Krom pravidelných nočních prohlídek dolu mohli návštěvníci využít komentovaných prohlídek výstav, interaktivních programů a tvořivých workshopů či si užít koncert. Okuste atmosféru letních večerů na přiložených fotkách.

Příměstský tábor 14.8. – 18.8.2023

Minulý týden muzeum ožilo druhým turnusem příměstského tábora Cesta do pravěku. Společně jsme opět prozkoumávali, jak žili lidé v pravěku, připravili si jejich oblíbenou pochutinu, vyrobili nádoby i oděv. Ani tento turnus se neobešel bez pořádných výletů. Pěšky jsme se vydali po stopách dinosaura a vlakem zase do pravěké expozice Archevita ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy. Nechyběl štafetový závod ani malá stezka odvahy. Děkujeme všem účastníkům a jejich rodičům a těšíme se na další setkání.

Návštěvnost v červenci 2023

Návštěvnost expozičních okruhů a výstav Českého muzea stříbra v červenci 2023.

Hrádek19 946
Kamenný dům2 165

Příměstský tábor 31.7. – 4.8.2023

Je za námi první turnus příměstského tábora Cesta do pravěku. Malí objevitelé si během nabitého týdne vyrobili vlastní pravěký šperk, ulovili mamuta a mnoho dalšího. Cestou do pravěku jsme se zastavili ve středověkém dole, dále jsme putovali vlakem i pěšky. Během celé výpravy jsme si poctivě psali deník jako naši předchůdci ve stejnojmenném filmu. Atmosféru krásného týdne můžete okusit na přiložených fotkách.

Návštěvnost v červnu 2023

Návštěvnost expozičních okruhů a výstav Českého muzea stříbra v červnu 2023.

Hrádek16361
Kamenný dům1189

18. Muzejní noc

V pátek bylo v Kutné Hoře živo i po setmění. Probíhal totiž další ročník Muzejní noci, do které se zapojila řada kutnohorských institucí, pochopitelně mezi nimi nesmělo chybět ani České muzeum stříbra. Na Hrádku návštěvníky vítali průvodci v perkytlích, v Kamenném domě dámy v krásných šatech. Nejmladší návštěvníci si při výstavě Bylany vyrobili vlastní nádobky nebo třeba zkusili nadrtit pšenici na zrnotěrce. Po deváté hodině se nádvoří Hrádku proměnilo v kino, které promítalo historický film Až zařve lev a diváci se přesunuli do doby Přemysla Otakara II. Již teď můžeme naznačit, že se pravděpodobně nejednalo o poslední promítání tohoto filmu v Kutné Hoře v tomto roce, takže pokud jste to tentokrát nestihli, sledujte bedlivě naše sociální sítě. Více z atmosféry Muzejní noci už můžete ochutnat ve fotogalerii.

Mezinárodní den dětí

U příležitosti mezinárodního dne dětí bude 1. června vstupné pro děti na 1. prohlídkový okruh na Hrádku a do všech expozic v Kamenném domě za 1 Kč.

Stránky